ריפוי עצמי בעזרת טיפול NLP

ריפוי עצמי בעזרת טיפול NLP – ברצוני להציג בפניכם את התחום ומשהו מדרכי העבודה שלו. ראשית NLP  זה –Neuro Linguistic Programming או במילים אחרות, לימוד הדפוסים השכליים באדם. שיטה ממוקדת מטרה ומובנית. הטיפול הינו קצר מועד (כ-10 פגישות) בהן האדם מזהה את הדפוס שדווקא מכשיל אותו ומחליף אותו בדפוס רצוי. יש המכנים זאת, שינוי קידוד במוח (שזה ה-N).

שיטה זו החלה את דרכה בשנות ה-70 בארה"ב וצמחה מתוך חיי השטח. כאשר גו'ן גרינדר, בלשן במקצועו וריצ'רד בנדלר, מתמטיקאי, מומחה למחשבים ופסיכותרפיסט תצפתו בדר' אריקסון, פסיכיאטר, בוירג'יניה סטיר, עובדת סוציאלית פסיכיאטרית, שהתבלטה בכישרן טיפול משפחתי, בדר' גרגורי בייטסון, סוציולוג, אנתרופולוג וביולוג ידוע, וכן דר' פריץ פרלס, אבי תורת הגשטלט.

כאמור, גרינדר ובנדלר תצפתו בעבודתם של מומחים אלה ובנו מכך את השיטה הזו. יתרונה הטיפולי של ה-NLP, בכך שהיא מאפשרת לאדם להשיג גמישות התנהגותית ומחשבתית, ובעקבות כך גם הסתגלות קלה יותר למצבים גופניים ורגשיים, שמשתנים.

תוכנית הלמודים של NLP  דימיון מודרך נסמכת גם על עבודותיהם של חוקרים כמו מירזניק וד. הב. התיאוריה של הב ומירזניק מוצגת בספר "המוח הגמיש" מאת נורמן דוידג', (בהוצאת כתר) פסיכיאטר וכתב מדעי הסוקר בספרו מחקרים המוכיחים כי לחשיבה חיובית יש כוח לשנות את גופנו ואת חיינו. הוא מציע לנו להסתכל על מוחנו כעל איבר דינמי שמסוגל להשתנות ואת הקשר המסקרן בין גוף ונפש.

דרך העבודה עם מטופלים הרוצים לצאת מהמצב החסום/החולי המגביל, ולהרגיש טוב עם עצמם, עושה שימוש בכל החושים וזאת, על מנת לזהות את הקושי ולהציע ("מעגל מתחרה עפ"י חוק הב") אלטרנטיבה/דפוס רצוי ולהטמיעה. עם הזמן, המעגל הישן מנוטרל וכבר איננו מופעל ובכך, הפך הדפוס הרצוי למעגל המוביל. זהו בעצם תחילת תהליך ריפוי עצמי בעזרת טיפול NLP

ריפוי עצמי בעזרת טיפול NLP

השינוי נעשה ראשית במחשבה. למותר לציין, שהמוח שלנו חווה מצב שיצרנו בדמיון או שקרה באמת באותה דרך, האדם מרגיש זאת כאילו שכבר קרה/עשה/הצליח/התמודד. בעקבות תחושה כזאת ברוב המקרים רמת המוטיבציה עולה, הביטחון בגוף מתחזק ותחושה של הקלה ורגיעה פיזית ונפשית מלווה  אותו בהתמודדות עם מצבו הכרוני.

בשלוש השנים האחרונות  אני מקיימת סדנא ב"שי לב" המלון הרפואי בתה"ש בה אני פוגשת את המחלימים העושים את צעדיהם הראשונים להבראה. הטפול הרפואי העיקרי כבר מאחוריהם ותפקידי ליצר יחד אתם את הגשר הבטוח לעבר השחרור ו"שיבה הביתה בשליטה". מפגשים אלה בעצם הצמיחו את עצמם והתפתחו מקצועית ואישית. נחשפתי לצורך המשווע של המחלימים בהמשך טיפול ומתן מענה תומך להחלמה פיזית ונפשית. כל מחלים יכול לקבל כלים שיעזרו לו להתמודד עם ריפוי עצמי בעזרת טיפול NLP.

חשוב שתדעו, שאתם צריכים לטפל בעצמכם בכל דרך עד, שתמצאו את האיזון שמתאים בשבילכם. ובודאי תזכרו שבמפגשים אישיים בונים את דרך העבודה, יחד עם המטופל  על פי צרכיו והקצב שלו, ובכך יוצרים את  היכולת לשליטה, בחיים שלכם.

בברכה רבה,

איריס טנא, מנחה ומטפלת ב-NLP