בחרתי בחופש – השתחררתי מאשמה

מי מאתנו לא חווה פעם כעס או פחד או אשמה באיזה זמן היסטורי או עכשווי. לעיתים מצב כזה יוצא משליטה וחוזר על עצמו ומפריע בחיי היומיום.  הצורך הטבעי שמתעורר הוא להפטר מהתחושה שמציקה ולהרגיש טוב מדי יום. טיפול בדמיון מודרך כאמור, נותן מענה למצב כזה במטרה, לשנות את הגישה לנושא ולהרגיש אחרת. שינוי כזה מקנה ביטחון, קבלה, סליחה, חופש לבחירה והרבה אהבה. מטופל שחווה תהליך ריפוי,  והיה "תקוע" בתוך מעגלי העבר שלו, מקבל מענה  לצרכיו וריפוי בנקודת  ההתחלה שתחושת האשמה הופיעה בה לראשונה. לדוגמא, חוסר במשאב של ילד בן ארבע, שהיה זקוק  אז, להיות פשוט אהוב ומוגן ובטוח. הטמעת משאבים אלה באמצעות כל החושים והעשרת החוויה ש"כאילו" קרתה באמת, הופכת ומשנה את  הגישה ומאפשרת לפיוס להפוך לחלק מעברו.

זו בדיוק משמעות הצלחה בטיפול בדמיון מודרך ו-NLP, אותו ביטחון נטמע בעברו והופך לחופש שלו, שמשחק תפקיד מרכזי, בחייו העכשוים וממשיך עמוק לתוך עתידו. אציין, שאין זה משנה למוח שלנו אם זה אירוע שיצרנו בדמיון או קרה באמת, המוח שלנו חווה זאת בדרך זהה.

[caption id="attachment_699" align="alignleft" width="300"] צולם בסדנא לתנועה של איילת לקט. צילום ע"י לינה מיארה[/caption]

ריפוי הוא שחרור – שתמיד מרגיש אחרת

החוויה היא עוצמתית ומביאה לסליחה לעצמי על מה שעשיתי וגם על מה שלא…מתקיים פיוס בין כל ה"חלקים שלי" המביא לתחושת הכלה ושחרור מאשמה ויכולת לקבל את עצמי ואת האחר בטבעיות. כל אלה נותנים בדר"כ חופש במחשבה ובחירה והצבת גבול ברור,  במלוא הביטחון בעצמי, שכך זה נכון ומתאים לי!!! הביטחון להגיד את שלי וגם אם זה "לא" חשוב לייצוג הפנימי שלי, כלפי עצמי וכלפי הסביבה. היכולת לייצג את עצמי נאמנה בזמן נתון, עושה את ההבדל בהתמודדות ובחוסן הפנימי שלי ובנוכחות המוקרנת סביבי. השינוי מתרחש בראש וראשונה בתוכי פנימה, ולא פחות בתפיסת המקום שלי בתוך קבוצה ובעיני אחרים, ובודאי מתבטא בנוכחות שלי בתוך הקשר הזוגי.

ברגעים כאלה יכול המטופל לתת מקום לא רק לעצמו אלא גם לעומד מולו ללא חשש, כי מרגיש בטוח בעצמו, בטוח בזוגיות שלו, במשפחה, בין חברים ובכלל בחיים. שינוי כזה מחלחל ומתבטא בתחושת ביטחון בקשר וידיעה שיכול להגיב לפי הצורך ובכל עת ולדעת שהכל בסדר…היכולת מתגלגלת גם ליתר מעגלי החיים ומתאפיינת ברגיעה ובשקט המאפשר לשמחה לעלות בטבעיות, לאושר ולהתחדשות לאחד כוחות ולהפוך אף לאהבה לעצמי.

להפטר  מכל תחושה שמפריעה זו החלטה גדולה. לוותר על המקום של הכאב שכל כך מורגלים אליו על פני שנים זו משימה, שלא כל אחד מתאים לעבור אותה.

לקבל את החופש שלך

ברגע שההחלטה מקבלת התחייבות פנימית של המטופל, שהוא אכן הולך להשיג את מבוקשו. בחירתו בחופש משחררת כל רגש אשמה מקרבו ומזמנת לו את החופש הבלתי מעורער שרצה. הרגע הזה של התמקמות הביטחון שלו בתוך עצמו, מאפשרים לו לעוףףףףף ולהרגיש את החופש שלו ולחוות את החיים במלוא עוצמתם. אם פנה אלי אותו מטופל על רקע של שינוי בקריירה, התהליך האישי שעבר הביא אותו לא רק לשינוי בעולם העבודה אלא גם להבראת מערכות יחסים כמו, זוגית ומשפחתית ותחושה של התחדשות בתוך עצמו מלווה את יומו.

לחיות את החופש שלך

אפשר לדבר על השינוי ואפשר ממש לחוות אותו באופן מלא, עם המראות, עם התחושות העולות מהגוף ולצרף להם דימוי ולראות חוף ים קסום שבקרתם בו פעם או מפל שוצף טבול בירק שצף ועלה בתודעתכם, או כל דימוי אחר שעולה…ולשמור את התחושה לרגע ולנשום אותה פנימה. ואז, שכשמתעורר הצורך ועולה התחושה שמפריעה ניתן רק לחשוב על הדימוי, כי בתוך הדימוי מקופל כל מה שנחוץ לכם, ברגע הקושי.

שלכם,
איריס טנא
מנחה ומטפלת בדימיון מודרך ו-NLP