ריפוי עצמי באמצעות דימיון מודרך

ריפוי עצמי באמצעות דמיון מודרך ו-NLP

Neuro Linguistic Programming NLP, ובעברית: ניתוב לשוני פיזיולוגי, או במילים אחרות  לימוד הדפוסים השכליים באדם.
ה-NLP  הינו מודל לתקשורת בין אישית ותוך אישית, ממוקד מטרה ומובנה. לדוגמא – "אני בדיכאון! איך אני יוצא מזה?" אכן, טכניקה המותאמת אישית למטופל מאפשרת לו להפטר מהתחושה הקשה ומקנה לו כלים משלו, להתמודד. כך, מושגת גמישות מחשבתית המביאה לגמישות התנהגותית ובעקבותיה, הסתגלות קלה יותר למצבים, שמשתנים.
המטרה: לצאת מהמצב החסום/שמפריע  –  ולהרגיש טוב עם עצמי, יום אחרי יום…
התמודדות עם מצב משתנה מלמדת אותנו להתמקד במטרה. אמונה כזאת בתוכנו, שאכן מתמודדים! מייצרת אט אט את הדרך פנימה ובכך, מחזקת אותנו. כל אחד ואחת מאתנו יכול לזהות את הדפוס שדווקא מכשיל אותו . כלי ה-NLP מקנים את היכולת לגעת בשורש הבעיה שמטרידה, לעשות שינוי ואף לרפא (באמצעות הדמיון) את הדפוס/ההרגל/הקושי  שמפריע ולסגור את מעגלי העבר. שינוי בגישה משנה גם את התחושה ואז, הכעס הופך לקבלה, הפחד הופך לביטחון והאשמה לבחירה, לחופש…

כשהעניין נפתר מתחוללים שנויים נוספים הקשורים לאותה חסימה (כמו שחרור רגשות שליליים כגון: כעס/עצב/פחד/אשמה וכו'… מתקיימת בחירה והכוחות המאורגנים בסדר חדש מופנים לעבר המטרה כמו: תחושת הקלה/שחרור/ רגיעה/ בטחון/ שקט/ חופש/ שמחה/ בחירה/ סיפוק/ אושר ועוד…אותה אנרגיה שהושקעה בעבר בצורך לשרוד, מתפנה להתפתחות, לקבלה  ואף לידיעה ש- "כוח הריפוי העצמי כבר הפך את הטיפול הרפואי לבן ברית  ואני הוא זה – המוביל את חיי".

טיפול אישי ב-NLP מצריך מספר פגישות פרטניות  בהן המטופל מכיר בדיוק במה שמכשיל אותו! ויוצר דפוס רצוי (שזו בעצם המטרה) שאליו הוא מתחיל לצעוד. אדם כזה חווה הקלה משמעותית מסלק רגשות נלווים שעוד מפריעים (כמו כעס, עצב, פחד, אשמה וכו') וברוב המקרים כבר בפגישות הראשונות, מרגיש יותר טוב עם עצמו.

משוב של מטופל: אז מה השתנה אצלך? "למדתי להוביל את חיי ממקום בריא. אני בוחר מה מתאים בשבילי ומחליט רק כשאני יודע שזה טוב עבורי! ותאמינו או לא – למדתי להגיד לא! הבנתי, שלא כל בעיה בסביבה היא בעיה שלי! למדתי לצפות מהצד ולאפשר לקרובים אלי להתנסות, (וגם לטעות) ולהתמודד עם שלהם. אני אוהב היום את חיי ומכוון את דרכי מתוך מצב רגיעה. חיי משוחררים ומלאי שמחה ואני מתמודד היטב עם עצמי ועם הסביבה".

שלכם,
איריס טנא,
מנחה ומטפלת