לביישנים באהבה – חלק ב'

הביישן הצנוע
שומר על ערכו בעיני עצמו והסביבה, אין בו חשש לאבד משהו מיוקרתו, מוכן להסתכן בטעות ויודע שיעמוד בה. אומר לעצמו "הרי זה לא מכבר, שעברתי תפקיד וברור, שאינני מומחה וכעת פשוט לומד אותו". יאהב את עצמו ויסתגל לסביבה החדשה, ינהג בקלילות ובנעימות הליכות כך, שאם נתקלתם באדם כזה השתדלו לעבוד במחיצתו כי זכיתם! כך יתאפשר לכם גם לצמוח לצידו, לעבוד יחד עמו ולהתפתח בעצמכם. תזהו את הצנועים ותשקיעו בהם ואיתם ותיהנו מהתפתחות משולבת רבת פנים…אדם שיודע ואוהב את מקומו, מרגיש בטוח להכיר גם בעומד מולו ויחד ליצור עמו עולמות משותפים.

 

הביישן היהיר
מחפש את הביטחון, את האהבה לעצמו ואת הידיעה ש"מגיע לי להרגיש טוב וליהנות מעצמי וממי שאני יום אחרי יום."… ביישנות כזו מייצגת את הרצון לבלוט אך חסרה את המשאבים. אותה מופנמות, סגירות, קדרות מוקרנת בשפת הגוף בכתפיים שמוטות, גרירת רגליים, כבדות ותחושה שהאדם הוא שבוי בתוך עצמו. כשאין את היכולת ליצר את המשאבים השגת המטרה תלויה בסביבה שתגיש לו את אהבתה התהליך מתקיים מבחוץ פנימה. ורק כך יוכל להרגיש "שלם" שמח ומרוצה מעצמו. וכשהשיג את אותה הערכה התפשט חיוך על פניו שפת הגוף תשדר בטחון הכתפיים יתיישרו ויהפוך ליותר גבוה. החיוך השמחה והאהבה ימלאו את פניו ותחושה של קלילות וחופש תשרה עליו, לזמן…

 

לסיכום, ניתן לראות התבטאות של "ביישנות" כתכונה בהילוכו של אדם. בהכירנו אותם היטב ניתן ללמוד ששני ברנשים אלו רצו בעצם להשיג את אותו דבר. שניהם רצו הצלחה, הכרה בפועלם, בטחון עצמי, הערכה לעצמם, ואף שמחה, סיפוק ומי ישמע? אהבה לעצמם ולסביבה ושלא נדבר על הגשמה…. אך, דרך הייצוג הפנימית שלהם כה שונה ודרך התנהגותם שונה בתכלית. לכל אחד ואחת מאתנו יש מערכת תקשורת פנימית הפועלת בתוכו ומוחצנת בדרך קצת שונה. כל אחד מייצג את עצמו בסגנון האישי שלו השמור רק לו, אין כאן נכון או לא נכון – יש ביטוי שונה.

 

תהליך טיפול ב-NLP ודמיון מודרך מאפשר לשנות את הכוון. אם פעם אדם היה תלוי במה שיגידו לו ועליו… בכמה ירעיפו עליו… בכמה יזמינו אותו… כמה יאהבו אותו… כעת כשעשה תהליך NLP השיג את היכולת לייצר את המשאבים בעצמו, כך למשל תחושות ממלאות כמו אושר, שמחה, הערכה, סיפוק ואהבה, שהיו תלויות במקורות חיצוניים, מושגות כעת מתוך המשאבים הפנימיים. שיטת ה-NLP והדמיון המודרך שזורות זו בזו. ה-NLP פועל נהדר באמצעות מגוון הטכניקות המותאמות אישית והדמיון המודרך הוא ה"דבק" המחבר ומאפשר גם לחלק הלא-מודע להטמיע את השינוי. ההישג הוא בשינוי הכוון, אותו אדם שהיה תלוי באחרים לומד לייצר לעצמו את הביטחון העצמי, את ההערכה העצמית, את החופש במחשבה, את השמחה, האושר וכן את הבחירה ואף את ההגשמה ובודאי, את האהבה…(תהליך מבפנים החוצה)
אדם כזה חווה את השינוי בחיי היומיום, ביכולת לפתור בעיה בעבודה, ביכולת ליצור קשרים חברתיים חדשים ולרענן את אלו שכבר יש. הוא מרגיש יותר משוחרר, בטוח בעצמו ומוכן להתנסות במעגלי חייו השונים וגם להרשות לעצמו לטעות, מכיוון שמערכת הייצוג הפנימית שלו משדרת: "שמה שלא יהיה- יהיה בסדר", אתמודד היטב עם מה שבא! ההישג הוא בשכלול של עצמו בכוון שרצה, בין אם שינוי בעבודה, בלמודים, או במערכת יחסים חדשה. התנסותו הביאה אותו גם למציאת אהבה ולהנאה מעצמו ומיכולותיו. אדם כזה מרגיש טוב עם עצמו, מתפתח, מתנסה וממשיך להשיג את מטרותיו.