טיפול זוגי

איזה טיפולי זוגיות קיימים? ואיזה טיפול הכי יתאים לכם?

שגרת החיים הלוחצת נותנת את אותותיה בכל תחום בחיים לרבות הזוגיות, שיכולה להיפגע כתוצאה מחוסר שמירה על הרעננות ומחוסר היכולת להפתיע ולשבור את השגרה. כאשר מגיעים למצב בו הזוגיות נפגעת, בדרך כלל, הניסיונות לשקם אותה יהיו לא קלים והדרך היעילה לעשות זאת היא קודם כל לעבוד על התקשורת בין בני הזוג ולנסות להפיח ביניהם את הסיבה ליצירת הקשר הראשוני, אחת הדרכים הנכונות לעשות זאת היא דרך טיפול זוגי. מה הם סוגי הטיפולים הקיימים ואיך תדעו מה יתאים לכם?

ביחד, בנפרד וכחלק מקבוצה – סוגי טיפולים זוגיים

ישנם הרבה סוגים של טיפולים זוגיים אך רובם עובדים על עיקרון משותף, שנועד להעלות את הבעיות האישיות של בני הזוג ולטפל בהשפעות שלהן על הקשר המשותף, שיוצר בעיות חדשות. הבחירה בטיפול המתאים היא אלמנט מכריע בדרך לשיקום היחסים, ויש לבחון מה עובד עבורכם כזוג וכבני אדם פרטיים.

האם אתם זקוקים לתמיכת קבוצה או שמעדיפים טיפול פרטי? האם נוח לכם יותר לעבוד על הבעיות לבד או עם בן הזוג? כל הסוגיות הללו הן עניין שצריך להביא בחשבון כאשר ניגשים לבחון דרך טיפול.

  • טיפול זוגי משותף – טיפול זה הוא הצורה הנפוצה בה נוהגים לטפל במשבר ביחסים והוא למעשה מורכב משיחות קבועות שבועיות, שבהן בני הזוג מעלים את הבעיות שלהם מול מטפל אחד. באופן זה המטפל יכול להיות עד לאינטראקציה בין בני הזוג ולאפשר לכל אחד מהם לחשוף בפני השני את היושב על ליבו בצורה מפוקחת ומבוקרת. טיפול זה יתאים לרוב הזוגות ומהווה את הצעד הראשוני בדרך לטיפול במשבר ומשם, בדרך כלל, נסללת הדרך להגיע לסוגי טיפול אחרים.
  • טיפול יחיד זוגי – טיפול זה מורכב מטיפול יחידני של המטפל עם אחד מבני הזוג, כאשר בן הזוג השני מצטרף מידי פעם. אם המשבר מתרכז או נובע מבעיה ספציפית שמקורה בחייו של אחד מבני הזוג, טיפול זה יכול להיות פיתרון ראוי. כמו כן, ישנה אפשרות ששני בני הזוג יטופלו בנפרד על ידי שני מטפלים שונים ואחת לכמה זמן נערכות פגישות מרובעות של כולם יחד, מה שיכול לעזור לפתור את הבעיות בנפרד ולנסות ליישם את הפתרונות יחד.
  • פסיכותרפיה קבוצתית – בטיפול זה מעורבים בדרך כלל מספר מצומצם של זוגות, החווים משברים דומים. באופן זה התמיכה והטיפול הוא קבוצתי וגם חברי הקבוצה יכולים להעניק הזדהות, תמיכה וביקורת, מה שיכול מאוד לתרום לזוגות הנמצאים במצב דומה. טיפול זה יתאים בעיקר לאלו שנוח להם להיות חלק מקבוצה או שהדבר מהווה עבורם אתגר שירצו לעמוד בו.