חרדה

כיצד ניתן להפטר מחרדה בכלי NLP? כשמתמקדים  בבעיה היא גדלה… וגדלה… וגדלה. כשמתמקדים בפתרון הוא מופיע! הוא בא! איזו הקלה מושגת כשהבעיה כבר נפתרה! חיוך מתפשט מבפנים החוצה ומביא לתחושת שמחה פנימית והמון אנרגיה שהתפנתה לעשייה ורצון, לרוץ אל החיים.. אדם לא יודע את יום הוולדו ואת יום מותו וכשנולד… מפחד הוא מפני המוות… כך נבראנו, כך נוצרנו, ככה זה בטבע!!!

חרדה

תינוק גדל בתוך משפחה וסביבה שמעניקה לו את צרכיו הראשוניים ומלמדת אותו אודות רזי המשפחה מתוך עולם הערכים והאמונות שלה. כך גדל הילד ולומד על עצמו ועל העולם. ערכי בסיס אלו שהוטמעו בשחר ינקותו ילוו אותו שנים ארוכות בבגרותו, בבחרותו, בבחירותיו בכל מעגלי חייו בהצלחותיו ובקשיים שלו.עד כאן נשמע מצוין! ומה רע בכך?

השאלה מתעוררת כשצצה ועולה בעיה, כשאדם בוגר זה איננו מרוצה! משהו מטריד את מנוחתו וגורם לו להרגיש תסכול מעצמו ומהסביבה. איזו אכזבה מקננת בקרבו, כשהוא מרגיש לבד למרות שנמצא בחיק משפחתו וחבריו, או כשחווה סוג של פחד במצבים משתנים או חשש כללי מהלא נודע או פחד ממשהו שעוד לא קרה. תחושה זו גורמת לו להימנע אף ממצבים חברתיים, להימנע מלהתמודד על מקום עבודה שרצה או סתם ל"התחיל עם בחורה". הרגשה כזו מלווה ברוב המקרים במועקה וכלום לא מסתדר לו כפי שרצה. שיטת NLP  שהיא ממוקדת מטרה נותנת מענה למצב כזה.

ראשית יש לעשות סדר בסוגיה כשמדובר נניח בפחד – מאריה או נמר…הפחד הוא אמיתי נבהלים ובורחים… להבדיל מתחושה של חשש ממשהו שעוד לא קרה וזאת כבר מיוצר אצלנו בתודעה-במחשבה ולזאת, קוראים חרדה. לשיטת NLP יש את הכלים איך להפטר מאותה חרדה ע"י שינוי ה"קוד" הפנימי, להציע מעגל חליפי של תחושה חיובית ובאמצעות טכניקות מתאימות פשוט לנטרל את התחושה המפריעה, כך שכבר לא תופעל. המסר הוא שניתן לשנות ואין מחובתנו להנציח את הדפוס שדווקא מכשיל אותנו.

טיפול ב-NLP

רוב האנשים יודעים מה הם לא רוצים, מה הם לא אוהבים, אך רק מעטים מצליחים להתמקד במה הם כן רוצים לעצמם. תהליך הטיפול ב-NLP מתאפיין בהתמקדות במה שכן רוצים להשיג במקום הקושי. אם מדובר בחרדה יש לברר איך רוצים להרגיש אחרת? אם זו רגיעה או שקט או בטחון וידיעה ש"יהיה בסדר ואתמודד" או הערכה עצמית, או היכולת להציב גבול ולהפגין אסרטיביות גם כשאומרים לא!  הרצון לחוות אהבה, אם בזוגיות, או אם אהבה עצמית למי ולמה שאני ולפעמים שילוב בין כל העולמות איש איש על פי רצונותיו כישוריו ובחירתו.